Θέση Εργασίας

International Trainees

Lidl

Η Lidl προσλαμβάνει International Trainees, για τη Θεσσαλονίκη, Ελλάδα.

Προφίλ εταιρείας
  • Ο όμιλος Lidl ξεκίνησε τη Δεκαετία του '30 στο χώρο του Χονδρικού & Λιανικού Εμπορίου ειδών διατροφής στη Νότια Γερμανία. Το πρώτο κατάστημα άνοιξε το 1973 στο Ludwigshafen και από τότε ξεκίνησε η επιτυχημένη πορεία της εταιρίας, αρχικά εντός Γερμανίας και κατά τη δεκαετία του 1990 σε όλη την Ευρώπη. Από την έναρξη λειτουργίας του πρώτου καταστήματος έως και σήμερα, η Lidl δραστηριοποιείται σχεδόν σε κάθε χώρα της Ευρώπης, με περισσότερα από 10.000 καταστήματα και περίπου 200.000 εργαζόμενους συνολικά. Στην Ελλάδα το πρώτο κατάστημα άνοιξε το 1999, ενώ πλέον λειτουργούν πάνω από 220. Τέσσερις κεντρικές αποθήκες διανέμουν καθημερινά στα καταστήματα μας, ενώ το ανθρώπινο δυναμικό μας ανέρχεται σε πάνω από 5.000 εργαζόμενους
Περιγραφή θέσης εργασίας
  • Απογειώστε την καριέρα σας στον συναρπαστικό κλάδο του Λιανικού Εμπορίου! Αναζητάμε 3 ταλαντούχους απόφοιτους ανώτατων σπουδών για να αναλάβουν μία θέση εκπαιδευόμενου στελέχους σε έναν από τους Τομείς: Sales Organization, Supply Chain ή Logistics. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 1,5 χρόνο και υλοποιείται στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Με την πρόσληψή σας ως Trainee γνωρίζετε τη δομή και τη φιλοσοφία της εταιρίας μας και αποκτάτε εξειδίκευση στον Τομέα που θα απασχοληθείτε. Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος είστε έτοιμοι να αναλάβετε τη θέση, με προοπτικές εξέλιξης χωρίς όρια.
  • 2 μήνες βασική εκπαίδευση: Ξεκινάτε την εκπαίδευσή σας στις Κεντρικές υπηρεσίες, στη συνέχεια διαδοχικά σε θέσεις κατ/τος (Υπάλληλος κατ/τος, Διευθυντής-τρια κατ/τος, Προϊστάμενος-η Πωλήσεων) και στις Περιφέρειές μας, σε θέσεις αποθήκης. Έτσι αποκτάτε θεμελιώδη γνώση της επιχείρησης.
  • 10 μήνες εξειδίκευσης: Εκπαιδεύεστε στον Τομέα σας (Σίνδο Θες/νίκης) και σε επιπλέον 2 συνεργαζόμενους Τομείς στα Κεντρικά και στις Περιφέρειές μας, αναλαμβάνοντας τα πρώτα σας projects.
  • 6 μήνες εμβάθυνσης: Πραγματοποιείτε μέρος της εκπαίδευσής σας στο εξωτερικό, με έξοδα της εταιρίας και διευρύνετε τις γνώσεις σας στον Τομέα που θα απασχολείστε.
Αρμοδιότητες
Ο Τομέας Sales Organisation ασχολείται με την οργάνωση των πωλήσεων και τη βελτιστοποίηση των ροών εργασίας εντός του κατ/τος (πχ διαδικασίες παραγγελιών, ανακύκλωσης, εκπαίδευσης, ταμειακά συστήματα κτλ) καθώς και την βελτίωση ροών και διαδικασιών στις κεντρικές μας εγκαταστάσεις. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος:
  • Προτείνετε νέες ιδέες και εφαρμόζετε πρακτικές με στόχο την ανταπόδοση επενδύσεων (ROI) σε πωλήσεις, κόστος, χρόνο και ικανοποίηση πελατών.
  • Συμμετέχετε σε ομάδες εργασίας για την ανάπτυξη και παρακολούθηση projects Πωλήσεων.
  • Δημιουργείτε σχετικές αναφορές δεικτών.
  • Επηρεάζετε τη λειτουργία των κατ/των και του τομέα πωλήσεων κεντρικά και βλέπετε άμεσα και μακροπρόθεσμα το αποτέλεσμα των ενεργειών σας.
  • Έχετε στενή συνεργασία με όλους τους τομείς της εταιρίας και τα κατ/τα.
Ο Τομέας Supply Chain ασχολείται με τη διαχείριση εμπορευμάτων, όπως παραγγελίες, προϊόντα προσφορών, παρουσίαση εντός κατ/τος και διαχείριση φρέσκων προϊόντων: Με την ολοκλήρωση του προγράμματος αναλαμβάνετε μία θέση στο Τμήμα Προωθητικών Ενεργειών ή στο Τμήμα Υποστήριξης Παραγγελιών αποθηκών.
  • Το Τμήμα Προωθητικών Ενεργειών στοχεύει στη βέλτιστη δημιουργία και στην επιτυχία των θεματικών εβδομάδων στο κατ/μα. Καθορίζει κεντρικά την ποσότητα και την κατανομή αυτών.
  • Το Τμήμα Υποστήριξης Παραγγελιών ασχολείται με την κεντρική διαχείριση παραγγελιών με στόχο την ομαλότερη διαδικασία παράδοσης αυτών. Καθημερινά υποστηρίζει τα 4 Κέντρα διανομής μας σε σχετικά θέματα.
Οι αρμοδιότητές σας θα περιλαμβάνουν:
  • Καθορισμό των ποσοτήτων των προϊόντων προσφοράς και πλάνο για την κατανομή τους.
  • Τακτικό Reporting για τα προϊόντα και τις προσφορές και επικαιροποίηση οδηγιών.
  • Τακτική επικοινωνία με τη Διεύθυνση Αγορών και τα Κέντρα Logistics ανά την Ελλάδα.
Ο Τομέας Logistics ασχολείται με την οργάνωση των 4 Κέντρων διανομής μας στην Ελλάδα, τις μεταφορές και την ανακύκλωση. Έχει ως στόχο τη βελτιστοποίηση των ροών εργασίας εντός της αποθήκης ( πχ διαδικασίες ταξινόμησης, παραλαβών και αποστολών προϊόντων, εφαρμογή συστημάτων κλπ) Με την ολοκλήρωση του προγράμματος:
  • Αναλαμβάνετε projects του Τομέα με στόχο τη μείωση μεταφορικού κόστους, τη βελτιστοποίηση δρομολογίων και τη μείωση περιβαλλοντικού αποτυπώματος της εταιρίας.
  • Διαχειρίζεστε ροές εργασίας στις αποθήκες (πχ διανομή αρμοδιοτήτων, εκπαίδευση προσωπικού).
  • Συμμετέχετε σε εκσυγχρονισμό των αποθηκών.
  • Παρακολουθείτε σχετικούς δείκτες και προετοιμάζετε αναφορές και παρουσιάσεις.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Σπουδές ανώτατης εκπαίδευσης, ιδανικά σε Διοίκηση επιχειρήσεων, Οικονομικά ή Logistics.
  • Έχετε αποκτήσει τις πρώτες σας επαγγελματικές εμπειρίες (μέσω εργασίας, πρακτικής ή εθελοντισμού).
  • Γνωρίζετε άριστα Αγγλικά, ενώ η γνώση Γερμανικών ή οποιασδήποτε ευρωπαϊκής γλώσσας θα εκτιμηθεί.
  • Χειρίζεστε με ευχέρεια MS Office.
  • Έχετε δίπλωμα οδήγησης Ι.Χ. και ευελιξία μετακινήσεων.
  • Σας διακρίνουν προθυμία για μάθηση, δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας και προσανατολισμό στο στόχο.
  • Διαθέτετε διαπολιτισμικό προφίλ, με ενδιαφέροντα και εμπειρίες που αφορούν το εξωτερικό.
Προσφέρονται
  • Μια μοναδική ευκαιρία, για προσωπική και επαγγελματική εξέλιξη, μέσα από ένα πλήρες πρόγραμμα on the job εκπαίδευσης.
  • Αμείβεστε με περίπου 1900€ μικτά από την έναρξη του προγράμματος, με σύμβαση αορίστου χρόνου.
  • Σας παρέχεται αυτοκίνητο κατά την εκπαίδευση εκτός έδρας.
  • Αναλαμβάνετε ένα αντικείμενο με προκλήσεις, σε έναν από τους διακεκριμένους Τομείς της εταιρίας (βραβεία Supply Chain, Sales Excellence Awards κλπ).
  • Αποκτάτε διεθνείς εμπειρίες, σε χώρες με την καλύτερη τεχνογνωσία στο αντικείμενο, με δικά μας έξοδα.
  • Λαμβάνετε ένα εξατομικευμένο πλάνο εκπαίδευσης για τον Τομέα σας και παρακολουθείτε σεμινάρια (Project Management, Επικοινωνία και Διοίκηση, τεχνικές Παρουσιάσεων κ.ά.).
  • Σας παρέχουμε εντατικά μαθήματα ξένης γλώσσας, ώστε να ανταπεξέλθετε στην παραμονή σας στο εξωτερικό καθώς και 6 πτήσεις στον τόπο διαμονής σας.
  • Σε όλη τη διάρκεια της εκπαίδευσης, σας υποστηρίζουν έμπειροι συνάδελφοι, συνεισφέροντας στην προσωπική σας ανάπτυξη.
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας εργασίας στην αίτηση σας: δουλεύω.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
Αίτηση
Αυτή η θέση εργασίας δεν δέχεται πλέον αιτήσεις