Θέση Εργασίας

HR Generalist

METRO ΑΕΒΕ

Η METRO ΑΕΒΕ προσλαμβάνει έναν/μία HR Generalist, για τη Θεσσαλονίκη, Ελλάδα.

Προφίλ εταιρίας
  • Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1976 με την επωνυμία METRO Ανώνυμη Εμπορική και Βιομηχανική Εταιρεία Ειδών Διατροφής και Οικιακής Χρήσεως και το διακριτικό τίτλο METRO. Προήλθε από το συνεταιρισμό οκτώ παντοπωλών, ενώ ήταν από την αρχή και παραμένει πάντα απόλυτα Ελληνικών συμφερόντων. Ο κύκλος εργασιών της εταιρείας προέρχεται από δύο βασικές κατηγορίες καταστημάτων: τις πωλήσεις Λιανικής μέσα από τα My Market και τις πωλήσεις Χονδρικής μέσα από τα METRO Cash & Carry.
Περιγραφή θέσης εργασίας
  • Αναζητούμε για τη Γενική Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού της εταιρείας μας με έδρα τη Θεσσαλονίκη: HR Generalist.
Αρμοδιότητες
  • Ως HR Generalist συμμετέχετε ενεργά στη διαδικασία επιλογής Ανθρώπινου Δυναμικού για την κάλυψη των κενών θέσεων της εταιρείας (προσέλκυση υποψηφίων, αξιολόγηση βιογραφικών, προγραμματισμός και διεξαγωγή συνεντεύξεων).
  • Παράλληλα, υποστηρίζετε τις λειτουργίες του τμήματος Αμοιβών & Παροχών, διαχειρίζεστε τα αιτήματα των εργαζομένων και λειτουργείτε ως συνδετικός κρίκος με τα Κεντρικά Γραφεία στην Αττική.
  • Παρακολουθείτε και ελέγχετε τις αξιολογήσεις απόδοσης των εργαζομένων και αναλαμβάνετε την εκπαίδευση του Ανθρώπινου Δυναμικού για τις διαδικασίες του τμήματος.
  • Τέλος, πραγματοποιείτε επισκέψεις στα καταστήματα καθώς και στο Κέντρο Διανομής μας στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης συμβάλλοντας στην βελτίωση του εργασιακού κλίματος και συμμετέχετε σε διάφορα HR projects που προκύπτουν. Η θέση αναφέρεται στον Προϊστάμενο του Τμήματος Επιλογής Ανθρώπινου Δυναμικού της εταιρείας.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Διαθέτετε πτυχίο ΑΕΙ με Οικονομική κατεύθυνση και ιδανικά είστε κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στην Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού.
  • Έχετε εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη θέση κατά προτίμηση σε εταιρεία του κλάδου FMCG ή του Λιανικού Εμπορίου.
  • Διαθέτετε ανεπτυγμένες επικοινωνιακές δεξιότητες, ανθρωποκεντρική προσέγγιση και σας αρέσει να εργάζεστε ομαδικά.
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας εργασίας στην αίτηση σας: δουλεύω.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
Αίτηση