Θέση Εργασίας

Συντονιστής Πεδίου

ΑΡΣΙΣ

Η ΑΡΣΙΣ προσλαμβάνει Συντονιστή Πεδίου, για την Κοζάνη, Ελλάδα.

Προφίλ οργανισμού
  • Η ΑΡΣΙΣ είναι κοινωνική μη κυβερνητική οργάνωση που δραστηριοποιείται από το 1992 για την υποστήριξη των παιδιών και των νέων και την προάσπιση των δικαιωμάτων τους. Λειτουργεί με κέντρα στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, το Βόλο, την Κοζάνη και την Αλεξανδρούπολη, ενώ έχει αναπτύξει δραστηριότητες και σε πολλές άλλες πόλεις.
Περιγραφή θέσης εργασίας
  • Η Κοινωνική Οργάνωση ΑΡΣΙΣ ενδιαφέρεται για την πρόσληψη συνεργάτη πλήρους απασχόλησης για την κάλυψη θέσης Συντονιστή Πεδίου για την παροχή υπηρεσιών φροντίδας ασυνόδευτων ανήλικων στην Κοζάνη.
Αρμοδιότητες
  • Έχει τη διαχείριση και τον συντονισμό δράσεων που αφορούν τους φιλοξενούμενους, το προσωπικό και τις διαδικασίες λειτουργίας για τη διασφάλιση υψηλού επιπέδου ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών.
  • Παρέχει κατευθύνσεις στα μέλη του προσωπικού για την επιστημονική μεθοδολογία και δεοντολογία που ακολουθείται κατά την εκτέλεση των καθηκόντων τους.
  • Παρέχει ομαδική και ατομική εποπτεία, με βάση από κοινού αποφασιζόμενο πλαίσιο.
Φροντίζει για:
  • την τήρηση του Κανονισμού Λειτουργίας.
  • τις αρχές και τα μέσα της παρέμβασης.
  • την εφαρμογή των υπηρεσιών και των δράσεων ως περιγράφονται στο παρόντα οδηγό.
  • την υποστήριξη και εμψύχωση των στελεχών δίνοντας οδηγίες και πλαίσιο.
  • Αναφέρεται στην Επιστημονικά Υπεύθυνο.
  • Αναλαμβάνει τη διασύνδεση του οικονομικού αντικειμένου με το φυσικό.
  • Είναι υπεύθυνος/ή για τη διοικητική οργάνωση, την οικονομική διαχείριση, την σωστή τήρηση και ενημέρωση των φακέλων και αρχείων.
  • Έχει στην ευθύνη της ικανοποίησης των υποχρεώσεων προς τους φορείς χρηματοδότησης με την έγκαιρη κατάθεση των εκθέσεων προόδου φυσικού αντικειμένου.
  • Συντονίζει τη διαδικασία της αξιολόγησης και επιμελείται την έκδοσή της.
  • Συνοδεύει τους φιλοξενούμενους.
  • Έχει τη δυνατότητα να προσθέτει και να αφαιρέσει καθήκοντα σε κάθε ειδικότητα όταν και για όσο το κρίνει απαραίτητο.
  • Συμμετέχει και οργανώνει τις ομάδες προσωπικού, στις εποπτείες, και στις εκπαιδεύσεις που κρίνει απαραίτητες η Οργάνωση.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Πτυχίο Ανώτατης ή Ανώτερης σχολής στον τομέα των πολιτικών, ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών ή σχετικό με τη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού.
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας.
  • Αποδεδειγμένη σχετική επαγγελματική εμπειρία στην υλοποίηση προγραμμάτων που αφορούν πρόσφυγες και αιτούντες άσυλο.
  • Δεξιότητες συνεργασίας και συντονισμού στο πλαίσιο λειτουργίας της ομάδας.
  • Εμπειρία στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού.
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών, ικανότητα οργάνωσης και εποπτείας, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων σε καθημερινές καταστάσεις κρίσης.
  • Δεξιότητες συνεργασίας και συντονισμού στο πλαίσιο λειτουργίας της ομάδας. Ικανότητα εργασίας υπό συνθήκες πίεσης, ανάληψη πρωτοβουλιών, ικανότητα οργάνωσης και εποπτείας, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων σε καθημερινές καταστάσεις κρίσης.
  • Γνώση Χειρισμού Η/Υ.
  • Ικανότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας και ομαδικό πνεύμα.
Επιθυμητά Προσόντα
  • Εθελοντική εργασία.
  • Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας.
  • Γνώση του νομικού πλαισίου για παιδική προστασία.
  • Άδεια οδήγησης ΙΧ.
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών.
  • Η ΑΡΣΙΣ εξετάζει κάθε αίτηση με βάση τα προσόντα που ζητούνται για κάθε θέση, τα οποία αποτελούν και τα κριτήρια αξιολόγησης του δυνητικού προσωπικού, και με βάση την αρχή των ίσων ευκαιριών. Κατά την εξέταση των βιογραφικών θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.
  • Τα βιογραφικά και τα προσωπικά σας δεδομένα δε διαβιβάζονται σε τρίτους και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για να διερευνηθεί η προοπτική της μελλοντικής επαγγελματικής συνεργασίας μας. Κάθε επεξεργασία προσωπικών δεδομένων πραγματοποιείται σύμφωνα με τις επιταγές του Νόμου 2472 /97 περί προστασίας του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, και κάθε υποψήφιος διατηρεί δικαίωμα ενημέρωσης, πρόσβασης και αντίρρησης, όπως ο ως άνω νόμος ορίζει.
  • Παρακαλούνται οι υποψήφιοι να αποστέλλουν τα βιογραφικά τους με μία συνοδευτική επιστολή έως τις 10/11/2018, στην ηλεκτρονική διεύθυνση infothes@arsis.gr, με θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Συντονιστής Πεδίου.
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας εργασίας στην αίτηση σας: δουλεύω.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
1. Έγγραφα
  • Βιογραφικό Σημείωμα.
  • Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.
2. Αίτηση
  • Αποστολή εγγράφων μέσω email στο infothes@arsis.gr, με θέμα "ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Συντονιστής Πεδίου".

Αυτή η θέση εργασίας δεν δέχεται πλέον αιτήσεις