Θέση Εργασίας

Πολιτισμικός Διαμεσολαβητής

ΑΡΣΙΣ

Η ΑΡΣΙΣ προσλαμβάνει έναν/μια Πολιτισμικό Διαμεσολαβητή στα Γαλλικά (Cultural Mediator), για το Κιλκίς, Ελλάδα.

Προφίλ οργανισμού
  • Η ΑΡΣΙΣ είναι κοινωνική μη κυβερνητική οργάνωση που δραστηριοποιείται από το 1992 για την υποστήριξη των παιδιών και των νέων και την προάσπιση των δικαιωμάτων τους. Λειτουργεί με κέντρα στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, το Βόλο, την Κοζάνη και την Αλεξανδρούπολη, ενώ έχει αναπτύξει δραστηριότητες και σε πολλές άλλες πόλεις.
Περιγραφή θέσης εργασίας
  • Η ΑΡΣΙΣ -Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων στη Θεσσαλονίκη προκηρύσσει 1 νέα θέση Πολιτισμικού Διαμεσολαβητή (Cultural Mediator) στη Γαλλική γλώσσα στο Κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων στην Νέα Καβάλα του Νομού Κιλκίς. Διερμηνεία και πολιτισμική διαμεσολάβηση σε Κοινωνική Υπηρεσία που απευθύνεται στην υποστήριξη και προστασία ανηλίκων και των οικογενειών τους, καθώς και σε άνδρες και γυναίκες επιζήσαντες έμφυλης βίας.
Αρμοδιότητες
  • Διευκόλυνση της επικοινωνίας των επαγγελματιών της κοινωνικής υπηρεσίας με τους εξυπηρετούμενους.
  • Διερμηνεία κατά τη διάρκεια συνεδριών, ψυχο-εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και εργαστηρίων με τους εξυπηρετούμενους.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Άριστη γνώση της Γαλλικής Γλώσσας (πτυχίο C2 DALF ή Sorbonne, πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, μεταπτυχιακή ειδίκευση στη μετάφραση – διερμηνεία στα γαλλικά, πτυχίο Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας Ιονίου Πανεπιστημίου).
  • Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας.
  • Δεξιότητες συνεργασίας στο πλαίσιο λειτουργίας της ομάδας.
  • Ικανότητα να εργάζεται υπό συνθήκες πίεσης.
Θα ήταν επιθυμητά:
  • Προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία σε συναφές αντικείμενο.
  • Εντοπιότητα (νομός Κιλκίς).
  • Άδεια οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου.
  • Εθελοντική εργασία.
  • Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό / προσφυγικό και εμπειρία με ευάλωτες ομάδες.
Σημειώσεις
  • Ώρες εργασίας (εβδομαδιαίως): 24 ώρες.
  • Τόπος απασχόλησης:Ανοιχτή Δομή Φιλοξενίας Νέας Καβάλας, Πολύκαστρο, Κιλκίς.
  • Η ΑΡΣΙΣ εξετάζει κάθε αίτηση με βάση τα προσόντα που ζητούνται για κάθε θέση και με βάση την αρχή των ίσων ευκαιριών.
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας στην αίτηση σας: δουλευω.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
1. Έγγραφα
  • Βιογραφικό
2. Αίτηση
  • Αποστολή εγγράφων μέσω email στο infothes@arsis.gr, με τίτλο "θέση Πολιτισμικού Διαμεσολαβητή – Κιλκίς".
Αυτή η θέση εργασίας δεν δέχεται πλέον αιτήσεις

Λεπτομέρειες

  • Εταιρεία ΑΡΣΙΣ
  • Τοποθεσία
  • Κατηγορία
  • Ετικέτες ,
  • δημοσιεύτηκε 05.02.2018 2018-02-05
  • λήγει στις 20.02.2018 2018-02-20
  • Προώθηση αγγελίας με email
  • Αναφορά σφάλματος