Θέση Εργασίας

Κοινωνικός Λειτουργός

Faros

Η ΦΑΡΟΣ προσλαμβάνει έναν/μια Κοινωνικό Λειτουργό, για την Αθήνα, Ελλάδα.

Προφίλ εταιρίας
  • Η αστική μη-κερδοσκοπική εταιρεία ΦΑΡΟΣ είναι μια οργάνωση, η οποία ασχολείται αποκλειστικά με τις ιδιαίτερες ανάγκες ανήλικων προσφύγων.
Περιγραφή θέσης εργασίας
  • Η αστική μη-κερδοσκοπική εταιρεία ΦΑΡΟΣ προσλαμβάνει για το Κέντρο Ημέρας έναν/μια Κοινωνικό Λειτουργό.
Αρμοδιότητες
  • Αναφέρεται στον Υπεύθυνο Κέντρου Ημέρας.
  • Συντονίζει την επαγγελματική βοήθεια για τα ευάλωτα παιδιά πρόσφυγες στο κέντρο ημέρας του Φάρου.
  • Υπεύθυνος για την αξιολόγηση όλων των ανήλικων που έρχονται στο κέντρο ημέρας.
  • Υπεύθυνος για την παρακολούθηση ευάλωτων περιπτώσεων.
  • Τακτικές συναντήσεις με τον συντονιστή του κέντρου ημέρας για τον εντοπισμό ανηλίκων για τον ξενώνα.
  • Ενημέρωση της βάσης δεδομένων για ανήλικους και του προφίλ τους.
  • Υπεύθυνονς για την εξασφάλιση της ευημερίας των ανηλίκων και των καθημερινών καθηκόντων κοινωνικής εργασίας.
  • Συνεργασία και στήριξη άλλων κοινωνικών λειτουργών στα καθήκοντά τους.
  • Συντονισμός των μεταφραστών για την κάλυψη των αναγκών του κοινωνικολειτουργικού τομέα.
  • Υποστήριξη της υλοποίησης έργων στα υπάρχοντα προγράμματα.
  • Υπεύθυνος για την επικοινωνία με τις ελληνικές αρχές και άλλους οργανισμούς σε σχέση με την κοινωνική εργασία.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Εμπειρία στον συντονισμό προγράμματος και υπηρεσιών.
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών.
  • Ομαδικό πνεύμα.
  • Θετική προδιάθεση προς τους συνεργάτες.
  • Ευελιξία.
  • Εμπιστευτικότητα.
  • Φιλική διάθεση.
  • Αναγνώριση των προσωπικών ορίων καθώς και εκζήτησης συμβουλής όταν είναι αναγκαίο.
  • Ενέργεια και ενθουσιασμό.
  • Κατά την εξέταση των βιογραφικών θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.
  • Ώρες Εργασίας: Δευτέρα-Παρασκευή 10.00 – 18.00.
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας στην αίτηση σας: douleuw.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
1. Έγγραφα
  • Βιογραφικό
  • Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος
2. Αίτηση
  • Αποστολή εγγράφων μέσω email στο jobs@faros.org.gr ή στο kirk@faros.org.gr, χρησιμοποιώντας τον τίτλο “Κοινωνικός Λειτουργός” στο θέμα.
Αυτή η θέση εργασίας δεν δέχεται πλέον αιτήσεις

Λεπτομέρειες

  • Εταιρεία Faros
  • Τοποθεσία
  • Κατηγορία
  • Ετικέτες
  • δημοσιεύτηκε 17.11.2017
  • λήγει στις 27.11.2017
  • Προώθηση αγγελίας με email
  • Αναφορά σφάλματος