Θέση Εργασίας

Κοινωνικοί Παιδαγωγοί

Faros

Ο ΦΑΡΟΣ προσλαμβάνει Κοινωνικούς Παιδαγωγούς,
για την Αθήνα, Ελλάδα.

Προφίλ Οργανισμού
  • Ο Φάρος είναι ένας χριστιανικός μη κερδοσκοπικός οργανισμός που ιδρύθηκε το 2014. Στηρίζουμε τα ευάλωτα παιδιά και τους νέους πρόσφυγες, με ιδιαίτερη έμφαση σε αυτούς που είναι ασυνόδευτοι.
Αρμοδιότητες
  • Να είστε πρότυπο και να βοηθήσετε στη δημιουργία καλών συνηθειών.
  • Συνεργασία με τις επιστημονικές ομάδες μας για την ανάπτυξη ξεχωριστών σχεδίων δράσης.
  • Υποστήριξη και ενθάρρυνση στους νέους.
  • Μέντορας σε οικογενειακή ομάδα.
  • Να ενθαρρύνετε τους νέους να παρακολουθήσουν το σχολείο και να συμμετάσχουν στις καθημερινές δραστηριότητες.
  • Οργάνωση δραστηριοτήτων μαζί με την ομάδα.
  • Να παρέχετε μια καλή ώρα για ύπνο και μια καλή πρωινή ατμόσφαιρα.
  • Να εξασφαλίζετε ασφάλεια και συναισθηματική υποστήριξη.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Ψάχνουμε για δυο δυναμικούς και συμπονετικούς φροντιστές με σχετικό επαγγελματικό υπόβαθρο (εκπαιδευτικός, παιδαγωγός, δάσκαλος, ψυχολόγος κ.λπ.) να συμμετάσχουν στην ομάδα μας εναλλάσσοντας ημερήσιες και βραδινές βάρδιες στον ξενώνα μας. Χρειάζεται να έχετε σχετική εμπειρία και να είστε παθιασμένοι με το να κάνετε τη διαφορά για τους ευάλωτους νέους πρόσφυγες κατά τη διάρκεια μιας κρίσιμης περιόδου στη ζωή τους. Θετικοί και καλοί στο να βλέπετε τις δυνατότητες του ατόμου και να είστε σε θέση να βλέπετε μια προκλητική συμπεριφορά ως ευκαιρία να συνεργαστείτε με τους νέους.
    Να παίρνετε πρωτοβουλίες ώστε να ξεκινάτε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες με τα παιδιά. Να είστε καλοί στο να ακούτε και να καθοδηγείτε τους νέους και ικανοί στο να ενεργήσετε για την κάλυψη των αναγκών των ευάλωτων νέων. Να είστε σε θέση να πραγματοποιήσετε επαγγελματικές αξιολογήσεις και να έχετε εμπειρία σε διεπιστημονική ομάδα για την εξεύρεση λύσεων για τους νέους. Επιπλέον, να είστε παρόντες και καλοί στην οικοδόμηση σχέσεων με τους νέους. Να βλέπετε την αξία της εργασίας σε μια οργάνωση με υψηλό επαγγελματισμό.
Σημειώσεις
  • Περίοδος απασχόλησης: 6 μήνες.
  • Ημερομηνία έναρξης 1 Σεπτεμβρίου 2019 ή το συντομότερο δυνατό μετά.
  • Στείλτε το βιογραφικό σας και την συνοδευτική επιστολή στο kirk@faros.org.gr μέχρι τις 20 Αυγούστου.
  • Αναφέρετε την πηγή της θέσης εργασίας στην αίτηση σας: δουλεύω.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
1. Έγγραφα
  • Βιογραφικό
  • Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος
2. Αίτηση
Αυτή η θέση εργασίας δεν δέχεται πλέον αιτήσεις