Θέση Εργασίας

Δικηγόρος

Faros

Η ΦΑΡΟΣ προσλαμβάνει έναν/μια Δικηγόρο, για την Αθήνα, Ελλάδα.

Προφίλ εταιρίας
  • Η αστική μη-κερδοσκοπική εταιρεία ΦΑΡΟΣ είναι μια οργάνωση, η οποία ασχολείται αποκλειστικά με τις ιδιαίτερες ανάγκες ανήλικων προσφύγων.
Αρμοδιότητες
  • Συντονισμός νομικών υποθέσεων που αφορούν τους ασυνόδευτους ανήλικους.
  • Διεξαγωγή νομικών αξιολογήσεων και παρακολούθηση υποθέσεων των ασυνόδευτων ανηλίκων του ξενώνα.
  • Διεξαγωγή νομικών αξιολογήσεων και παρακολούθηση υποθέσεων των ασυνόδευτων ανηλίκων του κέντρου ημέρας, κατόπιν αιτήματος των κοινωνικών λειτουργών.
  • Συνοδεία ασυνόδευτων ανηλίκων σε νομικές συναντήσεις.
  • Παρακολούθηση των νομικών υποθέσεων.
  • Να διασφαλίζει ότι οι νομικές διαδικασίες ακολουθούν τις απαιτούμενες νομοθεσίες.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Εμπειρία στην ατομική συμβουλευτική σε πρόσφυγες ή/και σε άλλες ευάλωτες ομάδες.
  • Πτυχίο Νομικής.
  • Ικανότητες.
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών.
  • Ομαδικό πνεύμα.
  • Ευελιξία.
  • Δεξιότητα στην εύρεση λύσεων και διατήρηση ψυχραιμίας σε στρεσογόνες καταστάσεις.
  • Εμπιστευτικότητα.
  • Φιλική διάθεση.
  • Αντίληψη των προσωπικών ορίων και της εκζήτησης συμβουλής.
  • Συνεχή επαγγελματική εξέλιξη.
  • Κατά την εξέταση των βιογραφικών θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.
  • Είδος απασχόλησης: Μερική Απασχόληση.
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας στην αίτηση σας: douleuw.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
1. Έγγραφα
  • Βιογραφικό
  • Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος
2. Αίτηση
Αυτή η θέση εργασίας δεν δέχεται πλέον αιτήσεις

Λεπτομέρειες

  • Εταιρεία Faros
  • Τοποθεσία
  • Κατηγορία
  • Ετικέτες
  • δημοσιεύτηκε 30.09.2017
  • λήγει στις 07.10.2017
  • Προώθηση αγγελίας με email
  • Αναφορά σφάλματος