Θέση Εργασίας

Βοηθός Τμήματος Θεσμικών Επενδυτών

Euroxx

Η Euroxx προσλαμβάνει έναν/μια Βοηθό Τμήματος Θεσμικών Επενδυτών, για την Αθήνα, Ελλάδα.

Προφίλ εταιρίας
  • Η Euroxx Χρηματιστηριακή ΑΕΠΕΥ στηριζόμενη στη δυναμική της, στη στοχοπροσήλωση της και στον ανθρωποκεντρικό της προσανατολισμό, έχει διακριθεί από την αρχή της λειτουργίας της και βρίσκεται σταθερά μεταξύ των μεγαλύτερων-ως προς το μερίδιο αγοράς-ελληνικών χρηματιστηριακών εταιρειών, προσφέροντας ολοκληρωμένη γκάμα προϊόντων και υπηρεσιών στο επενδυτικό κοινό.
Περιγραφή θέσης εργασίας
  • Στο πλαίσιο της διαρκούς βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών, η Εταιρεία αναζητά νέους, δυναμικούς εργαζόμενους για την ένταξή τους, σε αρχικό επίπεδο, στο τμήμα διαπραγμάτευσης Θεσμικών Πελατών της Εταιρείας.
Απαιτούμενα προσόντα
  • Ικανότητες κριτικής ανάλυσης με ποσοτικά και ποιοτικά κριτήρια.
  • Δυναμισμός, επιμονή και αντοχή, συνδυασμένα με την ύπαρξη κινήτρων και μαχητικής νοοτροπίας.
  • Ανεπτυγμένη αντίληψη, ανταπόκριση και μαθησιακή ικανότητα.
  • Οργανωμένη σκέψη με έμφαση στη διορατικότητα, στην ικανότητα ελιγμών και στη λεπτομέρεια.
  • Ανεπτυγμένες δεξιότητες στην προφορική και γραπτή επικοινωνία. Η καλή γνώση ξένης γλώσσας θα εκληφθεί ως πλεονέκτημα.
  • Προσαρμοστικότητα σε περιβάλλον ομαδικής εργασίας μεγάλης έντασης και απαιτήσεων.
  • Δυνατότητα χρήσης, ερμηνείας και επεξεργασίας οικονομικών καταστάσεων. Ικανότητα αντίληψης των λογιστικών, χρηματοοικονομικών και στρατηγικών επιλογών των εταιρειών που επιλέγονται από το τμήμα.
  • Ανεπτυγμένη αντίληψη των επενδυτικών αναγκών των πελατών του τμήματος.
  • Ικανότητα αναγνώρισης των εκάστοτε οικονομικών και πολιτικών εξελίξεων όπως επίσης των ενδογενών μεταβολών στις αγορές χρήματος και κεφαλαίου. Αποτελεσματική μεταφορά των συνθηκών αυτών στις επενδυτικές επιλογές και τακτικές του τμήματος.
  • Αποτελεσματική επικοινωνία με τους πελάτες των διαθέσιμων πληροφοριών και επενδυτικών επιλογών με στόχο την επιτυχή εκτέλεση των εντολών τους σε ένα ευρύ φάσμα αγορών.
  • Ικανότητα για συνεργασία με το τμήμα Έρευνας και Ανάλυσης με στόχο την επίτευξη ολοκληρωμένης παροχής επενδυτικών υπηρεσιών.
  • Ικανότητας πολυσχιδούς και πολύπλευρης αντιμετώπισης επενδυτικών προκλήσεων και απαιτήσεων.
  • Ορθολογική διαχείριση του επαγγελματικού χρόνου και των προσωπικών προτεραιοτήτων.
  • Πτυχίο πρώτης βαθμίδας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε σχετικό αντικείμενο (ο βαθμός του πτυχίου αποτελεί πλεονέκτημα).
  • Κριτική ικανότητα και μαθηματική σκέψη.
  • Η ηλικία των υποψηφίων να μην ξεπερνά τα 30 έτη.
  • Μητρική γλώσσα Αγγλική.
  • Εμπειρία σε αντίστοιχη θέση θεωρείται προσόν, ωστόσο δεν αποτελεί προαπαιτούμενο.
Προσφέρονται
  • Η Εταιρεία προσφέρει ανταγωνιστικό πακέτο αμοιβής και ελκυστική προοπτική επαγγελματικής εξέλιξης στην ισχυρότερη ιδιωτική χρηματιστηριακή εταιρεία στην Ελλάδα.
  • Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, αναγράφοντας τον κωδικό της θέσης "ISTA".
  • Αναφέρετε την πηγή της αγγελίας στην αίτηση σας: douleuw.gr.
Πως να κάνετε αίτηση
1. Έγγραφα
  • Βιογραφικό Σημείωμα
2. Αίτηση
  • Αποστολή εγγράφων μέσω email στο hr@euroxx.gr αναγράφοντας τον κωδικό θέσης "ISTA".

Λεπτομέριες